عمر ساعت مچی‌تان را افزایش دهید!|لباس دونی

عمر ساعت مچی‌تان را افزایش دهید!

ساعت مچی علاوه بر نشان دادن زمان از اهمیت ویژه‌ایی برخوردار است که برای افزایش عمر ساعت مچی‌اتان باید بدانید که ساعت به تمیز بودن و مراقبت نیاز دارد، همچنین کارکرد صحیح در طول زمان استفاده،  امروزه بدون آن نمی‌توانید هیچ تیپی را کامل کنید، بنابراین در این مقاله به چند نکته مهم درباره نگهداری ساعت مچی و افزایش عمر ساعت مچی‌اتان می‌پردازیم.

نگهداری و استفاده درست از ساعت مچی

 • اولین نکته برای افزایش عمر ساعت مچی این است که شما باید همیشه ساعت مچی خود را تمیز نگه دارید؛ برای این منظور بهتر است از پارچه های نرم که کمی هم مرطوب شده استفاده نمایید.
 • در مواقعی که کارهای سنگین انجام می‌دهید بهتر است ساعت را از دستتان باز کنید چون ممکن است موادی روی آن ریخته شود که آسیب رسان باشد یا خط و خش غیر قابل جبرانی روی آن بیافتد!
 • زمانی که تصمیم دارید دست‌هایتان را با کرم های شیمیایی چرب یا عطرآگین آغشته کنید این مواد به مرور زمان می‌تواند لایه‌ی آبکاری شده ساعت را حتی در ساعت مچی های طلایی از بین ببرد.
 • چیز دیگر که می‌تواند به ساعت مچی شما آسیب برساند بالا و پایین رفتن ناگهانی دمای هوا باشد چون این ساعت مچی‌ها شامل قطعات بسیار ریزی می‌باشند که سرد و گرم شدن می‌تواند روی مولکول‌های یک ماده تاثیر بگذارد اما کوچکی بیش از حد قطعات ممکن است با همین تغییر سایز ملکول ها آسیب ببیند.

از ساز و کار ساعت مچی‌مان سر در بیاوریم

برای افزایش طول عمر ساعت مچی‌امان باید از ساز و کار تعمیر ساعت سر در بیاوریم.

بعضی‌اوقات متوجه می‌شویم که ساعت مچی‌امان از کار افتاده، یا نیاز داریم که بند ساعت‌مان را عوض کنیم یا دسته کوکش را نرم  و راحت کنیم، در چنین شرایطی باید به دنبال یک مرکز تخصصی مطمئن بگردیم و ساعت گرانبها و عزیزمان را به پیچ و آچار آن بسپاریم!
بسیاری از ما حتی با اجزای ساعت هامان ناآشناییم! از امتیازات ساعت، دکمه هایی که در حاشیه قاب آن کار گذاشته شده‌اند هیچ اطلاعی نداریم و بدون آگاهی به جان ساعت‌هایمان می‌افتیم و ساعتی را که می‌توانست سال‌ها برایمان کار کند، از کار می‌اندازیم. امور پیشگیرانه می‌تواند عمر ساعت مچی ما را طولانی کند.

بنابراین بهتر است که از ساز و کار و چگونگی ساعت‌تان آگاه باشید و همچنین می‌توانید با کارشناسان ساعت نیز در تماس باشید.

 

عمر ساعت مچی‌اتان را افزایش دهید!| لباس دونی

اتفاقاتی که برای ساعت‌مان خواهد افتاد را پیش بینی کنیم

 • شاید سقوط کند!
  ساعت که آن را همواره بر دست می‌بندیم و با خود حملش می کنیم. پس بدیهی است که گاه زمین بیافتد و یا با جسمی سخت برخورد کند. حال میزان و جنس آسیب با ارتفاعی که ساعت از آن سقوط کرده و همچنین سطحی که ساعت با آن برخورد کرده است، بستگی دارد؛ ممکن است ساعت از یک پشت بام بلند و یا از یک میز پایه کوتاه سقوط کند، مهم این است که بدانید اگر ساعت به یک سطح سخت کوبیده شود آسیبی آن را تهدید می‌کند.
 •  با آب و هوا ناسازگار است:
  ساعت های رسمی و کلاسیک در معرض گرما و سرمای شدید می‌توانند آسیب پذیر باشند و موتور و یا واشرهاشان ضربه ببیند. همچنین انتقال سریع ساعت از یک آب و هوای سردسیری به یک آب و هوای گرمسیری سلامت ساعت را به خطر می‌اندازد و موجب ایجاد اصطکاک روی چرخ دنده ها و از بین رفتن آن می‌گردد.
 •  نحوه کار نادرست با ساعت:
  ناآشنایی با تنظیمات و کارکردهای ساعت می‌تواند کار دست‌تان بدهد. استفاده ناصحیح و تنظیمات اشتباهی بر روی ساعت می‌تواند به موتور ساعت و چرخ دنده های آن خسارت وارد کند.
 • پمپ های ساعت همتراز نباشند:
  همتراز بودن پمپ‌ها نیز یکی از عوامل کلیدی است. این گونه پمپ‌ها معمولا بیشتر در ساعت‌هایی با قابلیت‌های پیچیده دیده می‌شود، مانند ساعت‌هایی که تقویم سال و ماه دارند. اگر شما قبل از رها سازی پمپ‌ها، آن‌ها را کاملا فشار ندهید عملیات در اواسط کار مختل می‌شود و چرخ‌ها شکسته‌ می‌شوند.
 •  آب در کورنوگراف نفوذ کند:
  استفاده از کورنوگراف در زیر آب باعث می‌شود آب به داخل ساعت نفوذ کند. فشار دادن پمپ‌های کورنوگراف در زیر آب مقاومت ساعت در برابر آب را کاهش می‌دهد و باعث می‌شود آب به داخل موتور نفوذ کرده و موتور زنگ بزند.

  پیشگیری بهتر از درمان است

  بنابراین برای این‌که عمر ساعت مچی‌تان را افزایش دهید!

 • ساعت مچی را در شرایط غیرمتعارف کنار بگذارید:
  اگر قراراست به جاهای مرتفع و غیرمتعارفی بروید که احتمالا باید از شرایط و موانع سخت عبور کنید، ساعت مچی را از دست هایتان جدا کنید.
 • برای تنظیم ساعت به دفترچه راهنما مراجعه کنید:
  منطقه خطر تنظیم ساعت،بین ساعت های ۹ شب تا ۳ صبح است.در طول این زمان چرخ دنده ها در حرکت هستند تا تاریخ را تغییر دهند. بعد از ساعت دوازده تغییر خواهد کرد،به جای اینکه دقیقا بر روی ساعت ۱۲ تغییر کند.به منظور تنظیم صحیح تاریخ ساعت بهتر است به دفترچه راهنمای ساعت خود مراجعه کنید.
 • ساعت مچی‌اتان را از آب دور نگه دارید:
  هنگامی که در زیر آب هستید فقط از زه چرخان ساعت برای اندازه گیری زمان استفاده کنید. چنانچه ساعت شما غواصی و دارای پمپ های پیچی است قبل از وارد شدن به داخل آب از بسته بودن کامل پمپ ها اطمینان حاصل کنید. اگر مطمئن نیستید ساعت را به یک مرکز تعمیر مجاز ببرید.

  ساعت تان را به دست یک استادکار معتمد بسپارید:

  همه این نکات برای اینکه عمر ساعت مچی‌اتان را افزایش دهید کافی نیستند. به هرترتیب ساعت ساعت است؛ یک ماشین دقیق که ممکن است با از کار افتادن یکی از عناصرش، مختل شود. پس خوب است که همیشه نشانی یکی دو فروشگاه و یا استاد کار را در آستین داشته باشید، تا در صورت نیاز به آن ها مراجعه کنید و یا ساعت‌تان را به فروشگاهی که از آن خرید کرده‌اید ببرید و از کارت گارانتی‌اش بهره بگیرید.

وبسایت http://khane-saat.ir
نوشته ایجاد شد 40

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوشته های مرتبط

متنی که میخواهید برای جستجو وارد کرده و دکمه جستجو را فشار دهید. برای لغو دکمه ESC را فشار دهید.

بازگشت به بالا